۱- قلب سالم : اولین و مهمترین خواص پسته که باید در ابتدا آن را بیان کرد این است که پسته با داشتن قلب سالم در ارتباط است. از آن جایی که این نوع آجیل غنی شده از اسیدهای چرب اشباع نشده است در نتیجه یکی از گزینه ها برای داشتن قلب سالم می باشد. به علاوه پسته برای کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالایی دارند، به کار می رود. بنابراین وقتی پسته روی این دو عامل تاثیر این چنینی می گذارد واضح است که مصرف آن از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند.
۲- تقویت بینایی : از دیگر خواص پسته می توان به تقویت بینایی اشاره کرد که جزء مهمترین خواص آن می باشد. آنتی اکسیدان هایی که در این آجیل موجود است در هیچ نوع آجیل دیگر یافت نمی شود. این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و خطر ابتلا به تخریب ماکولا که به سن وابسته است را کاهش می دهد.

۳- تقویت سیستم ایمنی بدن : انباشته شدن پسته از مس, منیزیم و ویتامین های B به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و منجر به جلوگیری از ابتلا به تعداد زیادی از بیماری ها می شود.

۴- جلوگیری از سرطان ها : بیشترین اهمیت پسته به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان زیاد در آن می باشد که وجود این آنتی اکسیدان ها در بدن خطر ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش می دهد. به این دلیل که آنتی اکسیدان ها مرگ سلولی را اساسا کاهش می دهند و در نتیجه در درمان سرطان نیز موثر است که یکی از موثرترین خواص پسته به شمار می رود.

۵- غنی از پروتئین : پسته یکی از بهترین مواد برای افرادی است که رژیم گیاه خواری دارند چرا که می تواند کبود پروتئین را برای سلامتی بدن آن ها تامین کند و مضرات پروتئین های حیوانی را ندارد.

۶- سرشار از قیبر : همان طور که می دانید وجود فیبر در مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. فیبرها خواص زیادی دارند که دو مزیت بسیار مفید آن ها شامل: کمک به کاهش وزن و بهبود عملکرد روده می باشد. پسته با وجود انواع فیبرها می تواند به جمع آوری کردن همه منافع مود نیاز بدن کمک کند.

۷- درمان بیماری ها : مصرف آجیل ها و از جمله آن ها پسته می تواند از ایجاد بیماری های نظیر دیابت نوع اول, سندروم متابولیک، اختلال در نعوظ مردان، سکته مغزی, زوال عقل, آلرژی , ورم مفاصل و دیگر بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی جلوگیری کند و با مصرف منظم آن ها می توان این بیماری ها را تا حدودی درمان کرد.

۸- کاهش سطح کلسترول خون : پسته سرشار از میتواسترول است. این استرول گیاهی جذب کلسترول های بد موجود در مواد غذایی را در بدن کاهش می دهد که این مسئله در پایین آوردن سطح LDL کمک می کند.

به طور کلی می توان خواص پسته را به صورت زیر بیان کرد:

برای سلامتی روده ها مفید است.
سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
سلامتی پوست را حفظ می کند.
سلامتی قلب را ارتقا می دهد.
چشم را تقویت می کند.
خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
عکس العمل های مربوط به استرس را کاهش می دهد.
کالری بدن را تامین می کند.